Felles kvalitetsløft for barnevernstjenesten i Rogaland
Småbarnsavdelingen i Stavanger er i full sving med gjennomføring av etappene i Barnevernfaglig kvalitetssystem (BFK). Utdeling av ledertrøye på avdelingsmøte til den som har gjennomført flest oppgaver har skapt engasjement.
Barneverntjenestene i Rogaland er godt i gang med gjennomføringen av Barnevernfaglig kvalitetssystem (BFK) med god støtte fra Digi Rogaland med Marie Vatnaland fra Randaberg og Kvitsøy barneverntjeneste og Eva Nesheim Indrevoll fra Stavanger barneverntjeneste.
Småbarnsavdelingen som Eva Nesheim Indrevoll leder har jobbet seg til etappe 3 av 6, og en egen ressursperson i avdelingen har laget et løp for gjennomføring som virkelig engasjerer de ansatte. Sist uke fikk Mariann Dahl og Maria Mikael begge tak i ledertrøyen med likemange utmerkelser.
– Dette er veldig motiverende og inspirerende, forteller Maria Mikael.
– Det skaper et felles prosjekt for oss i avdelingen, og vi er ivrige, sier Mariann Dahl som delte førsteplassen med Maria.
Felles løft i Rogaland
BFK-løftet i Rogaland bygger på løftet til Trondheim og Nordland hvor en valgte å lage etapper for å øke sannsynligheten for en vellykket innføring. Ved å gå sammen om et løft på tvers av tjenestene ønsker man å øke kompetansen, og bevare denne ute i den enkelte tjenesten ved å lage et felles opplegg. Her kan en dele erfaringer og støtte hverandre i prosessen.
– Vi håper også at dette er med på å gi et mer likeverdig tilbud til de familiene vi er i kontakt med, forteller Vatnaland.
Alle barneverntjenestene ble invitert med på BFK-løftet gjennom Digi Rogaland og det har vært svært god oppslutning og alle 17 tjenestene meldte seg på høsten 2025.
– Vi er nå godt i gang med selve løftet ute i tjenestene og de fleste er fortsatt med. I en travel hverdag hvor vi vet det er stort trykk på implementering av nye verktøy og metoder er vi svært godt fornøyd med dette, sier Indrevoll og Vatnaland.

Viktig kunnskapsbase i arbeidshverdagen
BFK-løftet består av 6 etapper og gjennomføringen tar ca. 1/2 år. Ressurspersonene i de ulike virksomhetene og avdelingene vil ha ukentlige samlinger i sin tjeneste av ca. 20 minutters varighet, ut fra et ferdig opplegg. Barnevernsfaglig kvalitetssystem (BFK) | Bufdir. Dette ville jeg hatt med relativt tidlig.
I Stavanger er 250 ansatte i gang med modulene i BFK-løftet. På avdelingsmøte i Stavanger blir opplegget gjennomgått hver mandag og klistremerker festes til plakatene. Under utdelingen av etappe to, deler flere ansatte egne erfaringer med bruk av BFK som støtte.
– Hele prosessen og fasene av jobben hører sammen. Å ha den kunnskapsbasen som BFK er, er veldig viktig for oss, sier Mariann Dahl.
En sentral del av BFK er Kunnskapsmodellen «Barnets behov i sentrum», som er et rammeverk for systematisering av kunnskap om og forståelse av barns utvikling og behov. På avdelingsmøtet fortalte flere hvordan de mener modellen gitt dem et bedre støtteverktøy.
Nå skal de i gang med etappe tre, som er en fordypning i kunnskapsmodellen: identifisere, vurdere risiko, lederskap, beskyttelse og ressurs. Da blir det fagdag. En dag med jobbing og kåring av neste etappevinner.
– BFK går inn i det vi allerede gjør, men nå får vi hjelp til å gjøre det vi gjør bedre. Vi kan lene oss på kunnskapsmodellen, mener Mariann Dahl.

BFK-spillet som støtte
Læringsspillet om BFK som brukes i prosessen har Digi Rogaland har utviklet sammen med Mediafarm, med Marie Vatnaland som viktig faglig konsulent. BFK- spillet gir faglig støtte til arbeidet i barnevernssaker. Spilleren møter en virkelighetsnær case, der blant annet film og interaktivitet brukes som virkemidler.
Dette er noen av tilbakemeldingene som er kommet på BFK-spillet:
Takk for et godt og relevant digitalt spill. BFK-spillet oppleves som brukervennlig, praksisnært og engasjerende. Det bidrar til refleksjon og felles forståelse, og det er lett å se hvordan det kan brukes både i opplæring og som en del av faglig utvikling i tjenesten
Gøy måte å bli litt mer kjent med innholdet i BFK
Kjekt at det var gode skuespillere, det var ikke så flaut å se som andre opplæringsfilmer.
Lett å forstå.
Fikk lyst til å gjøre det flere ganger og å svare "feil" for å se de andre filmene og svarene.
Kjekt å gjøre sammen som gruppe også.
Her kan du teste spillet selv: BFK Læringsspill
