Studenter i praksis
Denne høsten har Digi Rogaland fem studenter fra endringsledelse ved Universitet i Stavanger i praksis. De blir kjent med arbeidet i nettverket og bidrar inn mot EPJ innføringen og beredskapsøvelsen som planlegges i januar.
Studentene, Camilla Kornrud, Victoria Bell og Lucille Renault, Seline Skjeveland og Ingjerd Solum Jakobsen fra endringsledelse ved Universitetet i Stavanger får denne høsten sette seg inn i Digi Rogaland sitt arbeid på flere områder.
– Det er veldig nyttig å være her i praksis. Vi får se kompleksiteten i prosessene vi har lært i teorien, sier Victoria Bell.
Har kartlagt kommunenes bruk av Rayvn
Seline Skjeveland og Ingjerd Solum Jakobsen jobber sammen med digitaliseringsrådgiver Kisten Madland, og har fått bidra i forbindelse med den store konferansen og øvelsen i digital beredskap som Digi Rogaland planlegger i januar.
De to har kartlagt kommunenes bruk av verktøyet Rayvn, som brukes til å loggføre og kommunisere beredskaps- og krisesituasjoner. Kartleggingen bidrar til å synliggjøre modenheten og bruken ute i kommunene i forkant av øvelsen de nå inviteres til.
– Målet er jo at denne kartleggingen skal bidra til å øke kompetansen, og vi har funnet ut at det varierer mye med kommunestørrelse og hvor mange som jobber mot beredskap.
– Nå skal vi bygge praksisrapporten på arbeidet, og får dermed en rød tråd fra praksisen inn på et felt vi er interessert i, sier Seline og Ingjerd.
Begge sier de kommer til å jobbe videre med feltet beredskap inn i masteroppgavene.
Utrulling av ny pasientjournal i helse
Victoria Bell, Lucille Renault og Camilla Kornrud, bidrar i arbeidet med innføring av ny pasientjournal, sammen med prosjektlederne Oda Langfeldt Omre og Astrid Nygaard Engesland.
De med på innsiktsarbeid i forbindelse med videreføringen av kompetanseprogrammet og alle tre var med på det store oppstartsmøtet for prosjektet i Rogaland sent i august. Lucille har også vært med på oppstartsmøter med puljene og får bidra i jobben med å legge en god plan for puljene. For studentene vil også masteroppgavene kretse rundt ledelse og psykologisk trygghet i forbindelse med EPJ-prosjektet.
– Det har vært veldig nyttig å få et faglig utgangspunkt gjennom et praktisk prosjekt som kan tas med videre i masteren. Praksisen her har vært nyttig og jeg har lært masse, sier Victoria.
Hver onsdag er det lagt inn fast veiledning med sekretariatet. Denne onsdagen var det direktør Rune Hauge som snakket om Lean metodikken.
– Her får vi input på andre teorier, som Lean. En teori som brukes i dette feltet, forteller Seline som mener at erfaringene fra praksis i Digi Rogaland er at de nå forstå bedre hvordan de skal ta i bruk det de lærer i teorien, i praksis.